GÜMÜŞHANEYE AVM GİDER

31.03.2011
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
GÜMÜŞHANEYE AVM GİDER

Kentler büyüyor, gelişiyor. Yaşam merkezlerinin mimarileri, peyzajları iç dış donanımları malzeme ve üretim teknolojileri değiştikçe değişiyor. Bu gelişim sürecinde AVM’ler önemli yer tutuyor. Önceden merkezi yerlerdeki AVM şimdi büyük şehirlerde neredeyse mahallelere yayıldı diyebilecek kadar çoğaldı. AVM’lerin en büyük özelliği alışveriş ve eğlence mekanı ve sosyal dinlence açısından alternatif bir tesis olmaları. Otoparkından sinemasına, bankacılık hizmetlerinden marketine, mağazasından restaurantlarına varıncaya kadar içinde herşey var. Gelişmiş ülkelerde de alıveriş eğilimi AVM’lerde yoğunlaşmış durumda. AVM’lerde 10-15  yıl öncesinde, ağırlıklı yurtdışı markaları hakim iken şimdilerde tekstildeki markalardan tutunda restaurant ve fast-food zincirlerinde Türk markaları çok büyük yollar kateddiler. Başta burgerlere karşı köftemiz, pizzaya karşı lahmacunumuz-pidemiz, snack-cooky lere karşı simit sarayları şimdilerde yoğun zincir ağlar ile adeta kafa tutuyor.

Süpermarketler de öyleydi. Yabancı sermayeli marketler geldiğinde bakkal ticaretimiz bitecek, ekonomimiz etkilenecek diye çok korkmuştuk. Ama trend(eğilim), pazarda müşteri davranışı o yöne doğru gidiyordu. Başlangıçta yabancı sermayeli süpermarketler pazarda ağırlıkta iken, Türk Markalı marketler işi öğrendikten sonra pazardaki payın daha büyük bir dilimini ellerine geçirdiler.7 bölgede bayi-servis ve parekende satış yerlerini yöneten bir işletme tecrübesiyle ifade etmeliyim ki, Türkiye son 15 yılda modern AVM lerde vitrin yapmayı, ambalaj tekniği-tasarımı, müşteri ilişkileri yönetimini, son kullanma tarihi kavramlarını, gıda başta olmak üzere satışta denetim disiplini yaşayarak öğrendi. Yine 15 yıl öncesinde sadece burgerciler zincir iken şimdi Türkiye’de farklı markalarla 5000’leri aşkın Türk Markası ile simitçiler, köfteciler, dönerciler başta olmak üzere gıda sektörü başını aldı gidiyor. Ancak, ticaretini gelişen bir bölge gelişebilir. Zira tüketimin olduğu yerde üretim olur.
Gümüşhane merkezinde ise,  üniversitenin de gelişi ile birlikte şehirde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Şehrin nüfusu artıyor.2011-2012 yılında 8000’leri bulacak bir öğrenci kapasitesi sözkonusu. Bu öğrenciler başta olmak üzere, Gümüşhane’de yaşayan gençlerin gelişmiş illerde görüp gezdiği AVM’lerden Gümüşhane’de de istendiğini düşünüyorum. Zira il dışından gelen gençler, geldikleri yerlerin kültürleriyle geliyorlar. Geldikleri klasda bir sosyal yaşam ve kültür sunulamadığı zaman Trabzon’da “Forum” hazır. Bir an önce karar vermeli. Yer tahsisi yapılmalı, Üniversite ye yakın bir alanda, şehre dışarıdan gelenlerin de uğrak yeri olabilecek bir alanda AVM öneriyoruz.
Efendim, dışarıdan gelecek zincir markalardan ve franchisingden rekabet edemeyiz diye korkmayalım. Bizim de sironumuz, lemisimiz, Kelkit Dönerimiz, Pestil Cafe’lerimiz onların kalitesinden geri değil. Bence birilerinin gelmesinden değil, şehirdekilerin gitmesinden kaygı duyalım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.